ORSZÁGOS HIVATALOS Koronavírus tájékoztatók:
Központi jogszabályok:
283/2020. (VI. 17.) Korm. rendelet
a járványügyi készültség bevezetéséről>>
484/2020. (XI. 10.) Korm. rendelet
a veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedések második üteméről>>>
- 569/2020. (XII. 9.) Korm. rendelet értelmében A veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedések második üteméről szóló 484/2020. (XI. 10.) Korm. rendelet rendelkezéseit 2021. január 11-ig lehet alkalmazni.
- 3/2021. (I. 8.) Korm. rendelet értelmében A veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedések második üteméről szóló 484/2020. (XI. 10.) Korm. rendelet rendelkezéseit 2021. február 1-ig lehet alkalmazni.

MASZKVISELÉS HELYI SZABÁLYOZÁSA
A rendelet értelmében Sárbogárd Város közigazgatási területén a hatodik életévét be nem töltött kiskorú kivételével mindenki köteles maszkot viselni az alábbiak szerint:
-valamennyi köznevelési intézmény ( Sárbogárdi Zengő Óvoda Sárbogárd, Mikes-köz, és telephelyei Sárbogárd, Gesztenye-sor 1., Szent István u. 49., Pusztaegres, Hatvani u.1.) valamint valamennyi közoktatási intézmény ( Mészöly Géza Általános Iskola Sárbogárd, József Attila u.14. és Szent István tagiskolája Sárbogárd, Szent István u. 82., Sárszentmiklósi Általános Iskola Sárbogárd, Köztársaság u.171-173, valamint Petőfi Sándor Gimnázium Sárbogárd, József A. u. 4.) előtti közterületen és parkoló teljes területén.
-Sárbogárd Hősök tere közterület teljes területén a nap minden szakaszában.
-TESCO, PENNY Market, és LIDL parkoló teljes területén a nap minden szakaszában.
-Sárbogárdi Vasútállomás előtti közterületen, parkoló teljes területén a nap minden szakaszában.
-Sárbogárd Város közigazgatási területén található valamennyi buszmegállóban a várakozás teljes időtartama alatt.
-Orvosi rendelők és a rendelő intézet előtti közterületeken, valamint a parkolók teljes területén:
Sárbogárdi Rendelő Intézet 7000 Sárbogárd, Ady Endre u. 79-83.
Orvosi rendelők: Sárbogárd, Tompa M. u. 2.
Sárbogárd, Szent István u. 96.
Sárbogárd, Köztársaság u. 151.
Pusztaegres, Köztársaság tér 10.
MASZK VISELÉSÉNEK ORSZÁGOS SZABÁLYOZÁSA
A hatodik életévét be nem töltött kiskorú, valamint az értelmi vagy pszichoszociális fogyatékossággal, illetve az autizmus spektrumzavarral élő személy kivételével (520/2020. (XI. 25.) Korm. rendelet értelmében) mindenki köteles
a) a tömegközlekedési eszközön utasként,
b) a 10 000 főnél nagyobb lakónépességű település belterületén a települési önkormányzat által kijelölt közterületen, illetve nyilvános helyen, kivéve a sporttevékenység során, valamint a parkokban, illetve zöldterületeken,
c) az üzletben történő vásárlás, az üzletben történő munkavégzés során,
d) – az irodák, sportolás céljára szolgáló helyiségek és az üzemi helyiségek területének kivételével – a bevásárlóközpont területén,
e) a köziratokról, a közlevéltárakról és a magánlevéltári anyag védelméről szóló törvényben meghatározott
ea) közlevéltár külső személyek számára látogatható területén,
eb) nyilvános magánlevéltár külső személyek számára látogatható területén,
f) ügyfélfogadási időben
fa) a közigazgatási szerv ügyfelek részére nyitva álló területén,
fb) az egyetemes postai szolgáltató által vagy a postai közreműködők által üzemeltetett, az ügyfélforgalom számára nyitva álló helyiségben, továbbá
fc) minden egyéb olyan helyiségben, amelyben ügyintézés céljából ügyfélfogadás zajlik, és a helyiségben – az ott foglalkoztatottakat is beleértve – rendszeresen 5 főnél többen tartózkodnak egy időben,
g) minden olyan helyiségben, amelyben tömegközlekedési eszközre várakoznak,
h) a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendelet szerinti vendéglátó üzletben (a továbbiakban: vendéglátó üzlet)
ha) történő munkavégzés során,
hb) vendégként
orvosi maszkot, munkavédelmi maszkot, illetve textil vagy más anyagból készült maszkot (a továbbiakban együtt: maszk) olyan módon viselni, hogy az az orrot és a szájat folyamatosan elfedje
A maszkviselési kötelesség be nem tartása szigorú szankciókkal jár.
A maszkviselési kötelezettséggel kapcsolatos szabályokat kereskedelmi hatóság, a kormányhivatal, a rendőrség ellenőrizheti.
EGYÉB RENDELKEZÉSEK
Este 8 óra és reggel 5 óra között kijárási tilalom van érvényben.
Az üzletek - a gyógyszertárak és a benzinkutak kivételével - este 7 óráig maradhatnak nyitva és utána a kijárási tilalom lejártával, tehát leghamarabb reggel 5 órakor nyithatnak ki. A rendeletben nem említett szolgáltatók és szolgáltatások (például fodrász, masszőr, személyi edző) a szokott rendben működhetnek a kijárási tilalom szabályai mellett.
Minden gyülekezés tilos.
Az éttermek vendéget nem fogadhatnak, vendégnek ott csak az étel elvitele céljából lehet tartózkodni. A szállodák turistákat nem fogadhatnak, csak üzleti, gazdasági vagy oktatási célból érkezett vendégeket.
Mindennemű rendezvény megtartása tilos, ide értve a kulturális eseményeket valamint a karácsonyi vásárokat. A sportmérkőzéseket zárt kapuk mögött kell megtartani. A szabadidős létesítmények használata tilos, beleértve különösen a fitnesztermeket, fedett uszodákat, múzeumokat, könyvtárakat, mozikat és állatkerteket, korcsolyapályákat.
A bölcsődék, az óvodák és az általános iskolák a 8. osztályig a megszokott rend szerint nyitva tartanak, a speciális intézményi védelmi intézkedéseket az igazgató határozza meg. A középiskolák és egyetemek digitális munkarendre tértek át. A kormány kihirdette a rendeletet, miszerint a helyhez kötött internet-hozzáférési szolgáltatás harminc napra ingyenesen vehető igénybe a digitális oktatásban résztvevő diákok és pedagógusok számára a köznevelésben és a szakképzésben.
Magán és családi rendezvények (például: születésnap) 10 főig megtarthatóak. Temetés legfeljebb 50 fővel tartható meg. Esküvők lakodalom nélkül tarthatóak meg, azonban az eseményen csak meghatározott személyek vehetnek részt.
Sárbogárdon történő polgári házasságkötési szertartás 2020.11.11-től életbe lépő VÁLTOZÁSÁRÓL>>>
A Kormány 576/2020. (XII. 11.) Korm. rendelete értelmében a védett vásárlási idősáv a Kormány ezzel ellentétes döntéséig felfüggesztésre kerül 2020.12.12-től. Rendelet ITT>>
VÁSÁRLÁSI IDŐSÁV
513/2020. (XI. 23.) Korm. rendelet értelmében
Saját és családja érdekében a 65. életévét betöltött személy
a) a napi fogyasztási cikket értékesítő élelmiszerüzletet (a továbbiakban: élelmiszerüzlet),
b) a napi fogyasztási cikket értékesítő egyéb (illatszert, drogériai terméket, háztartási tisztítószert, vegyi árut és higiéniai papírterméket árusító) üzletet (a továbbiakban együtt: drogéria) és
c) a gyógyszert, a gyógyászati segédeszközt forgalmazó üzletet (a továbbiakban együtt: gyógyszertár)
hétfőtől péntekig 9.00 óra és 11.00 óra közötti időben, szombaton és vasárnap 8.00 óra és 10.00 óra közötti időben látogathatja.
A fent megjelölt üzletekben a védett vásárlási idősávban az ott foglalkoztatottak kivételével kizárólag 65. életévét betöltött személy tartózkodhat.
Az élelmiszerüzletet, a drogériát és a gyógyszertárat a 65. életévét betöltött személy a védett vásárlási idősávon kívüli időszakban is szabadon látogathatja.

TESTHŐMÉRSÉKLET-MÉRÉS
AZ ISKOLÁKBAN ÉS ÓVODÁKBAN
A nevelési, oktatási intézménybe történő érkezéskor mindenki köteles magát a testhőmérséklet ellenőrzésnek alávetni.
A nevelési, oktatási intézmény területére
a) az ott foglalkoztatott személyen,
b) az ott szükséges karbantartási, illetve javítási munkát végző személyen,
c) a jogszabályon alapuló kötelezettség teljesítése céljából érkezőn,
d) a gyermeken, illetve a tanulón és
e) a gyermeket, illetve a tanulót kísérő nagykorú személyen kívül más személy nem léphet be.
Ha a gyermeket, illetve a tanulót a nevelési, oktatási intézménybe kísérő vagy onnan hazakísérő egy fő maszkot viselő nagykorú személy az intézmény területére a testhőmérséklet-mérési pontig beléphet.
A nevelési, oktatási intézménybe
a) fenti személy, illetve a nagykorú tanuló csak abban az esetben léphet be, ha a testhőmérséklete nem haladja meg az országos tisztifőorvos által meghatározott mértéket,
b) történő belépés során azt a gyermeket, illetve kiskorú tanulót, akinek a testhőmérséklete eléri vagy meghaladja az országos tisztifőorvos által meghatározott mértéket, a többi gyermektől, illetve tanulótól el kell különíteni, és erről a szülőt vagy a törvényes képviselőt távközlési eszköz útján haladéktalanul tájékoztatni kell.
A testhőmérséklet határértékéről (láz) az Országos Tisztifőorvos határozatban dönt. HATÁROZAT ITT>
Az intézménybe való belépéshez a testhőmérséklet nem érheti el a 37,8 °C-ot.