Az ügytípus megnevezése :
Birtokvédelem
Eljáró osztály :
Hatósági osztály
Illetékességi terület:
Sárbogárd Város közigazgatási területe
Eljárási illeték: illetékmentes
Ügyintézéshez szükséges dokumentumok :
- Kérelem
Alapvető eljárási szabályok (jogszabályok):
A jegyző illetékességét megalapozó ún. illetékességi okokat az Ákr. 16. §-a határozza meg.
A képviselőre vonatkozó adatokat akkor kell feltüntetni, ha a kérelmező ügyfél képviselő útján jár el. A képviseletre egyebekben az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (a továbbiakban: Ákr.) 12-14. § rendelkezései irányadóak.
A határidőben való benyújtás alatt a birtokháborítást követő egy éven belüli kérelem előterjesztését kell érteni a 2013. évi V. törvény 5:8 § (1) bekezdés alapján.
Eljárás megindító irat benyújtásának módja (helye, ideje):
- Személyesen: az ügyfélszolgálati irodában (Sárbogárd, Hősök tere 2.)
- Postai úton: Polgármesteri Hivatal (7000 Sárbogárd, Hősök tere 2.)
Útmutató, az ügymenetre vonatkozó tájékoztatás :
Birtokvédelmi tájékoztató
A jegyző hatáskörébe tartozó birtokvédelmi kérelem kitöltéséhez, követve a kérelem fenti pontjait
1. A birtokvédelmi kérelmet természetes személy (ember), jogi személy (pl. Kft.), valamint jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet (pl. betéti társaság) terjesztheti elő.
2. A képviselőre vonatkozó adatokat akkor kell feltüntetni, ha a kérelmező ügyfél képviselő útján jár el.
A képviseletre egyebekben az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (a továbbiakban: Ákr.) 12-14. § rendelkezései irányadóak.
3. Ellenérdekű fél alatt a birtoksértő természetes személyt, jogi személyt, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetet kell érteni.
4. Dolog alatt ingatlant (pl. lakás, melléképület, útszakasz, kertrész), vagy ingó dolgot (pl. bútor, ruha, gépjármű) kell érteni.
5. A jegyző illetékességét megalapozó ún. illetékességi okokat az Ákr. 16. §-a határozza meg.
Pl. ingatlannal kapcsolatos birtokvita esetén a birtoksértéssel érintett ingatlan fekvésének helye alapozza meg a jegyző illetékességét. (Az ingatlan pontos cím vagy helyrajzi szám szerinti megjelölése szükséges.)
Amennyiben a birtokvita nem ingatlannal kapcsolatos, a jegyző illetékességét a jogellenes magatartás elkövetésének helye alapozza meg.
6. A jegyző döntésére irányuló kifejezett kérelmet úgy kell megfogalmazni, hogy abból kiderüljön, milyen módon kívánja a kérelmező megszüntettetni a birtoksértő állapotot (pl. a birtoksértő biztosítsa a hozzáférést az ingatlanhoz, biztosítson kulcsot a lakáshoz), illetve mitől, milyen magatartástól kívánja a jövőre nézve eltiltani a birtoksértőt.
Amennyiben a birtoksértéssel összefüggésben haszon, kár költség keletkezett, úgy ennek megállapítása, viselése iránt is kifejezett kérelmet kell előterjeszteni, megjelölve azok mértékét.
7. A kérelem alapjául szolgáló tények között ismertetni kell alapvetően, a kérelem előterjesztésekor fennálló, tényleges, sérelmezett birtokállapotot, valamint az eredeti birtokállapotot (milyen volt a birtokállapot, mielőtt a birtokháborítás bekövetkezett volna), továbbá a birtokállapot megváltoztatására vonatkozó körülményeket (pl. ki, mikor, hogyan sértette meg az eredeti birtokállapotot), és azt, hogy a kérelmező tűrési kötelezettsége fennáll-e.
A határidőben való benyújtás alatt a birtokháborítást követő egy éven belüli kérelem előterjesztését kell érteni a 2013. évi V. törvény 5:8 § (1) bekezdés alapján. Az egy éven túli birtoksértések esetén a jegyző nem járhat el, ezek az ügyek a bíróság hatáskörébe tartoznak. Folyamatos birtoksértés esetén a határidő tekintetében az elkövetés kezdő időpontja a mérvadó.
8. A birtokvita eldöntéséhez szükséges tények tekintetében a birtokvédelmi eljárási szabályok értelmében a jegyző nem folytathat hivatalból bizonyítást.
A kérelemben foglalt tények igazolására szolgáló bizonyíték(ok)at a kérelmezőnek kell megjelölni és a kérelméhez mellékelni (pl. okirat, fénykép, vázrajz, helyszínrajz).
Ügyintézéshez letölthető formanyomtatvány>
Elektronikus ügyintézés :
Az ügy elektronikusan nem indítható.